NIGDY NIE MÓW DO DZIECKA „SKUP SIĘ”. Co z koncentracją uwagi?

 

   Często mówisz do dziecka, ono niby Cię słucha, ale widzisz, że myślami jest gdzieś indziej. Pytasz „co masz zrobić?”, a odpowiedź brzmi - „nie pamiętam”. Często w takiej sytuacji mówisz do dziecka „skup się”. Drogi Rodzicu, gdyby to było takie proste.....

Nie jest fajnie mówić „do ściany”, nie jest też fajnie wysłuchiwać od nauczycieli :Pani dziecko nie uważa na lekcji, jest rozkojarzone, roztrzepane itp.

Zapewne zależy Wam, by Wasza pociecha potrafiła się skupić, zorganizować. Pamiętajcie jednak, że samo upominanie dziecka typu „SKUP SIĘ W KOŃCU!” w niczym mu nie pomoże.

Umiejętność koncentracji uwagi rozwija się wraz z wiekiem. Do 3 roku życia dziecko nie potrafi panować nad swoją uwagą. Dopiero przedszkolaki zaczynają świadomie nią kierować , czyli dostrzegają to, co w danym momencie jest dla nich ważne.

Koncentrację uwagi można, a nawet trzeba ćwiczyć. Ćwiczenia takie mogą stać się doskonałą zabawą dla dziecka i rodzica.

Oto niektóre z zabaw poprawiających koncentrację uwagi u dziecka:

  1. 1. Puzzle

Lepsze od gier z układankami na tablet czy telefon są tradycyjne, kartonikowe puzzle, które pamiętamy z naszego dzieciństwa. Jeśli Twoje dziecko na samo słowo puzzle okaże zniechęcenie, nie poddawaj się od razu i spróbuj go przekonać do tej cennej zabawy. Na początku wybierz łatwe układanki, aby Twoja pociecha nie zraziła się na wstępie. Później stopniowo zwiększaj poziom trudności . Możesz zaproponować dziecku, byście oprawili ułożone obrazki w antyramę i powiesili na ścianie. Maluch będzie z siebie dumny.

  1. 2. Zabawa w grajka

Bardzo cennym ćwiczeniem na koncentrację uwagi jest odtwarzanie rytmu. Wymaga ono uważnego wysłuchiwania odgłosów, zapamiętaniu ich, a następnie poprawnego odegrania. Zabawę w grajka można rozegrać na różne sposoby. Oczywiście dobrym pomysłem jest użycie instrumentów: bębenków i grzechotek. Jeżeli nie macie instrumentów pobaw się z dzieckiem w wyklaskiwanie rytmu. Każda okazja jest dobra na taką zabawę – podróż samochodem, czekanie w kolejce itp.

3. Rozpoznawanie dźwięków

Zabawa polega na puszczaniu dziecku różnych nagrań i poproszenie go o odgadnięcie co na nich słychać, np. szczekanie psa, bawiące się dzieci, przejeżdżający samochód itp.

4. Czary mary

To zabawa w znikające rzeczy. Polega na rozłożeniu przed dzieckiem różnych przedmiotów albo obrazków, poproszenie dziecka o zamknięcie oczu, a następnie zabrania z rozsypanki jednego elementu. Zadaniem dziecka będzie odgadnięcie, co zniknęło.

5. Joga dla dzieci

Joga nie tylko wpłynie pozytywnie na koncentrację uwagi Twojego dziecka, ale również poprawi jego koordynację ruchową, świadomość własnego ciała oraz będzie świetnym ćwiczeniem relaksacyjnym. Praktyka jogi wymaga dużego skupienia i precyzji ruchów. Nie musisz wcale zapisywać dziecka na drogie zajęcia, ale z powodzeniem możesz wykonywać z nim taki trening w domu. Z pomocą przyjdzie Ci serwis YouTube, gdzie znajdziesz wiele filmików instruktażowych.

6.Palcem po plecach

Poproś dziecko, aby usiadło do Ciebie tyłem a następnie wypisz albo wymaluj palcem tajemniczą wiadomość na jego plecach. Ćwiczenie to będzie wymagało od Twojego dziecka ogromnego skupienia. Nie zaczynaj więc od skomplikowanych rysunków, ale np. trzyliterowych wyrazów.

7. Czytanie bajek

Jak najdłużej kontynuuj rytuał czytania bajek przed snem. Nawet jeśli Twoje dziecko samo potrafi złożyć literki, wysłuchiwanie tekstu czytanego będzie świetnym treningiem koncentracji uwagi. Czytaj tekst fragmentami i zadawaj dziecku pytania odnośnie bohaterów bajki lub tego, co się wydarzyło. Niech Twoje zagadki będą z czasem coraz bardziej dociekliwe i szczegółowe. Będzie to dla dziecka mobilizacja do uważnego słuchania.

8. Labirynty

Dzieci uwielbiają rysować labirynty. Ćwiczeniem na skupienie uwagi będzie nie tylko przechodzenie skomplikowanych tuneli, ale również ich rysowanie. Niech dziecko namaluje splątaną kombinację alejek prowadzących do celu, a Twoim zadaniem będzie jej pokonanie.

9. Zabawy z kartką i ołówkiem

Bardzo dobrym treningiem koncentracji uwagi jest zwykła kolorowanka. Dbaj tylko, aby dziecko wykonywało ją jak najdokładniej. Świetnie sprawdzą się również kolorowanki z instrukcją – dane elementy trzeba pokolorować zgodnie z przypisanym oznaczeniem. Dużego skupienia uwagi wymagają również zadania polegające na przerysowywaniu rysunków, rysowaniu element po elemencie, łączeniu kropeczek, z których ma powstać jakiś obrazek. Świetną zabawą jest również odrysowywanie szablonów.

10. List pisany szyfrem

Napisz do swojego dziecka list pisany szyfrem albo też zachęć je, by samo stworzyło taką wiadomość np. dla taty. Dzieci lubią wcielać się w szpiegów albo też rozwiązywać tajemnicze zagadki.

11.Jak Ci minął dzień?

Propozycja cudowna w swej prostocie – polega na zwykłej rozmowie. To kolejny powód, by jak najczęściej poświęcać czas na opowiadanie sobie nawzajem jak minął dzień Tobie i Twojemu dziecku. Zadawaj dużo pytań, bądź dociekliwa. To ważne, by dziecko podjęło wysiłek przypomnienia sobie jak największej ilości szczegółów.

12.Zabawy słowne

Nie istnieje jedna forma tej zabawy, wszystko zależy od Waszej kreatywności. Zadaniem może być wypowiadanie na zmianę wyrazów zaczynających się na określoną głoskę, wymienianie nazw zwierząt, roślin itp.

Jak najczęściej angażuj dziecko w powyższe i inne zabawy. Pamiętaj, że wiele z nich możesz zorganizować w trakcie codziennych czynności, np. w trakcie spaceru, jazdy samochodem.

Ani się obejrzysz, a mała gapa zamieni się w skupionego bystrzaka.

 

 

Pedagog

Powiatowej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej w Chojnowie

mgr Danuta Rabiej