KREA(K)TYWNE WAKACJE

Okresem, na który z niecierpliwością czeka każde dziecko, skreślając kolejne daty w kalendarzu, planując zagospodarowanie czasu, są wakacje! Ponad dwumiesięczna ,,laba’’ u niejednego ucznia wywołuje uśmiech od ucha do ucha, a u większości rodziców niesie za sobą poczucie niepokoju. Przerwa od szkoły, dużo wolnego czasu, pierwsze samodzielne wyjazdy. Napełniają radością, ale i wzmagają obawy. W jaki sposób zapobiec negatywnym aspektom zbliżających się wakacji? Co zrobić, by były one czasem relaksu, jak również miały pozytywny wpływ na rozwój naszych pociech? Jak zaplanować dzieciom kreatywny wypoczynek, by charakteryzował się on rozwojem ,a nie stagnacją?
Nie bójmy się wysyłać dzieci na obóz, kolonię. Jest to sposób sprawdzony i praktykowany od wielu pokoleń. Warto zadbać o to, aby wypoczynek na tym wyjeździe był połączony z aktywnością fizyczną i umysłową. Doskonałymi przykładami są obozy tematyczne: sportowe, językowe, edukacyjne, krajoznawcze, harcerskie. Taka forma spędzania czasu niesie za sobą wiele korzyści. Jednym spośród pozytywnych aspektów jest rozwijanie samodzielności. Nikt nie wyręczy dziecka w ubieraniu, ścieleniu łóżka, wywieszeniu mokrego ręcznika, czy rozsądnym wydawaniu kieszonkowego. Uważność, podejmowanie decyzji, ponoszenie odpowiedzialności za swoje czyny to przykłady umiejętności, które wyrabiają się w naszych pociechach podczas tego typu wyjazdów. Dzieci stają się bardziej śmielsze, odważniejsze, wzbogacają swój bagaż osobisty o zupełnie nowe doświadczenia życiowe. Kolejnym plusem tak spędzanego czasu jest aspekt społeczny. Młodzi mają możliwość nawiązywania nowych relacji z rówieśnikami, rozwijają umiejętności działania w zespole, uczą się empatii i przynależności do grupy. Aktywność sportowa pozwala rozładować napięcie, przyczynia się do usprawnienia ciała i umysłu. Obozy, kolonie wykształcają pozytywne cechy osobowości, takie jak :dyscyplina, cierpliwość, wytrwałość, uczciwość.
Wybierając obóz, warto zwracać uwagę na jego kadrę/opiekunów, plan, regulamin. Ważne jest, by były one nastawione na pobudzanie kreatywności i wyobraźni, naukę zaradności życiowej oraz, poprzez dobrą zabawę ,rozwijały zainteresowania, pasje.

Dominika Podsiadło
psycholog PPPP
w Chojnowie